E262 - Octany sodné

Skóre škodlivosti

2
Zařazeno do skupin:
Bezpečné
Bezpečné

Zdroje informací

  • Sodium acetate - Wikipedia, the free encyclopedia [ webová stránka ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]
  • A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Charakteristika

Octan sodný se vyskytuje ve formě bezbarvých, ve vodě dobře rozpustných krystalků. Jedná se o konzervant s podobnými účinky jako kyselina octová. Zabraňuje plísním, má mikrobiální účinky, upravuje pH. Výskyt octanů v potravinách je v porovnání s kuchyňskou solí minimální. 

  • E262 (i) Octan sodný
  • E262 (ii) Hydrogenoctan sodný (synonymum Diacetát sodný)

Výroba

Vyrábí se synteticky, přidáním hydroxidu sodného do kyseliny octové.

Použití

Používá se jako konzervant (má podobné antimikrobiální vlastnosti jako kyselina octová), ochucovadlo a činitel upravující pH. Nachází se například v cukrovinkách, cereáliích, marmeládách, džemech, masných a pekařských výrobcích, olejích, těstovinách, polévkách, marinádách nebo zálivkách. 

Hydrogenoctan sodný je konzervační látka, která zabraňuje vzniku plísní v mléčných výrobcích a v chlebu. Zároveň je ochucovadlem a má schopnost vázat nežádoucí kovy, čímž zabraňuje barevným změnám dané potraviny, vzniku sraženin a žluknutí. Používá se v polévkách, omáčkách, zálivkách, mléčných a pekařských výrobcích, marinádách nebo tucích.

Nežádoucí účinky

V množstvích, v nichž octany sodné přijímáme v potravě, nejsou známé žádné nežádoucí účinky.

Doplňující informace

V medicíně se používá například k neutralizaci překyseleného prostředí v žaludku nebo jako diuretikum. V ČR a USA povolen v nezbytném množství.

Éčka v mobilu

Mějte informace o Éčkách stále u sebe, nainstalujte si naši mobilní aplikaci NutriAtlas. Stačí naskenovat čárový kód potraviny a hned víte jaká Éčka obsahuje.

Potraviny, které toto "Éčko" obsahují