E500 - Uhličitany sodné

Skóre škodlivosti

1
Zařazeno do skupin:
Bezpečné
Bezpečné

Zdroje informací

 • Uhličitan sodný - Wikipedie [ webová stránka ]
 • Hydrogenuhličitan sodný - Wikipedie [ webová stránka ]
 • A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]
 • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]
 • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]
 • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Charakteristika

Pod označení E500 Uhličitany sodné patří následující látky:

 • E500 (i) Uhličitan sodný

  Uhličitan sodný tvoří malé krystalky nebo prášek bez zápachu, který je schopný absorbovat vzdušnou vlhkost. Vyskytuje se ve volné přírodě – v dolech, slaných jezerech nebo v mořské vodě. 
 • E500 (ii) Hydrogenuhličitan sodný

  Hydrogenuhličitan sodný je bílá krystalická látka nebo jemný prášek. Má výrazně slanou, zásaditou chuť, připomínající chuť uhličitanu sodného. 
 • E500 (iii) Sekvikarbonát sodný (Ekvimolární směs Uhličitanu sodného a Hydrogenuhličitanu sodného)

  Sekvikarbonát sodný se vyskytuje v podobě bílých krystalků, vloček nebo jako prášek rozpustný ve vodě.

Výroba

Uhličitan sodný se připravuje například elektrolýzou mořské vody; hydrogenuhličitan sodný tzv. Solvayovým procesem z chloridu sodného a amoniaku; sekvikarbonát sodný je směsí obou předchozích solí.

Použití

Uhličitan, hydrogenuhličitan a sesquikarbonát sodný mají podobné spektrum využití, tudíž bývají na potravinách souhrnně označovány jako jedna látka (E500). Používají se ke kontrole kyselosti a jako kypřící látky. 

Sám uhličitan sodný má schopnost vázat nežádoucí ionty kovů, čímž zabraňuje změnám barvy, struktury, sraženinám a žluknutí potravin. S uhličitanem sodným se setkáme v pekařských výrobcích, suchých směsích pro výrobu nápojů a v margarínech. Jeho kypřící účinky se uplatňují ve slaném pečivu, chlebech, oplatkách, bábovkách a podobně. Sody se uplatňují při výrobě skla, v papírenském průmyslu, při výrobě mýdel, pracích prostředků a hasicích přípravků.

Hydrogenuhličitan sodný se mimo jiné objevuje v práškových směsích pro výrobu palačinek, sušenek a muffinů a jako regulátor kyselosti v rajčatových polévkách nebo šerbetech.

Sekvikarbonát sodný působí jako neutralizátor v másle, smetaně či zmrzlinách a využívá se při zpracování oliv před konzervací, ve výrobcích obsahujících kakao a v konzervovaném hrášku. 

Nežádoucí účinky

V běžných množstvích se neobjevují žádné nežádoucí účinky, takže jsou uhličitany sodné považovány za bezpečné přídatné látky.

Doplňující informace

V ČR smějí být v nezbytném množství přidávány ke všem potravinám i do dětské výživy a lze je také používat jako součást kypřících prostředků pro pekařské výrobky k dětským příkrmům. Jejich použití v potravinách je povoleno i v USA.

Éčka v mobilu

Mějte informace o Éčkách stále u sebe, nainstalujte si naši mobilní aplikaci NutriAtlas. Stačí naskenovat čárový kód potraviny a hned víte jaká Éčka obsahuje.

Potraviny, které toto "Éčko" obsahují